خلاصه گزارش سازمان جهانی گردشگری در سال ۲۰۱۹

سازمان جهانی گردشگری اخیرا گزارشی را ارائه کره است که در آن پربازدیدترین کشورها را در سال گذشته مشخص کرده است. طبق این گزارش نرخ رشد در مقایسه به دو سال اخیر ارام‌تر است اما ثبت رشد ۴ درصدی می‌تواند یک نشانه خوب باشد. خبر خوبی که برای ما ایرانی‌ها وجود داشت این است که طبق گزارش سازمان جهانی گردشگری خاورمیانه با افزایش ۸ درصدی و آسیا با افزایش ۶ درصدی توانسته‌اند بالاترین افزایش را در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ کسب کنند. در طبقات دیگر آفریقا و اروپا بودند که نسبت به سال گذشته ۴ درصد رشد داشته‌اند و کم‌ترین میزان رشد گردشگر مربوط به قاره آمریکا بوده است. البته باید ذکر کرد که منطقه کاراییب ۱۷ درصد رشد در جذب گردشگر داشته است که با توجه به ناآرامی‌های گذشته در کاراییب می‌تواند نتیجه خوبی برای آمریکا باشد.
در رابطه با قاره اروپا باید گفت که مقصد اصلی بیشتر گردشگران مدیترانه، جنوب اروپا و اروپای مرکزی بوده است و در آسیا هم رشد اصلی مربوط به بازارهای چین است.

اهمیت رتبه‌بندی
شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا این اعداد و ارقام اهمیت دارند و باید مورد بررسی قرار بگیرد؟
در جواب باید گفت که افزایش تعداد گردشگران باعث بوجود آمدن اقتصاد مثبت، افزایش ظرفیت پرواز و تسهیلات در صدور ویزا میشود که یک نکته بسیار مهم و حائز اهمیت برای تمامی کشورها است.

رتبه نخست
مانند سال‌های دیگر کشور فرانسه بیشترین تعداد گردشگر را داشته است که اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم باید بنویسیم که پاریس بیشترین تعداد گردشگر را داشته است.

رتبه دوم
رتبه دوم در جذب گردشگر به اسپانیا رسید. در سال‌های گذشته این رتبه به قاره امریکا تعلق میگرفت اما امسال در دست اسپانیا افتاده است. طبق گزارش سازمان جهانی گردشگری کشور اسپانیا در سال گذشته هشتاد و یک میلیون و هفتصد و هشتاد و شش گردشگر داشته است که در مقایسه با سال گذشته ۸.۶ درصد رشد کرده است.

رتبه‌های دیگر
در رتبه‌های چهارم و پنجم این گزارش کشورهای چین و ایتالیا ثبت شده‌اند و رتبه ششم نیز به مکزیک رسیده است که رشد خوبی در جذب گردشگر داشته است. ترکیه رتبه هشتم، آلمان رتبه نهم و تایلند با کسب رتبه دهم برای اولین بار در گروه ۱۰ کشور برتر دنیا قرار گرفت.
نکته جالبی که در این بین وجود دارد سقوط منفی امریکاست. امریکا با رشد منفی ۳.۸ به جایگاه پایینی دست پیدا کرده است که از نظر کارشناسان این موضوع به اتخاذ سیاست های جدید مهاجرتی از سوی دولت دونالد ترامپ برمیگردد.

کدام کشورها رشد خوبی داشته‌اند؟
ترکیه با رشد ۲۴.۱ درصدی توانست توجه بسیاری از کشورها به عملکرد خود جلب کند و جزو موفق‌ترین کشورها در جذب گردشگر باشد. این جذابیت از آنجا سرچشمه میگیرد که در سال‌های گذشته ترکیه رشد منفی داشته است.
پس از ترکیه، کشورهای مکزیک و ایتالیا هستند که رشد خوبی داشته‌اند و همانطور که گفته شد آمریکا هم بدترین عملکرد را داشته است.
سازمان جهانی گردشگری در اوایل سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی کرده بود که در این سال ارقام مربوط به گردشگران رشد خوب و قابل توجهی خواهند کرد که در پایان امسال متوجه پیش‌بینی دقیق این سازمان شدیم.